Prywatna Szkoła Baletowa M.M. Szewczenko w Gliwicach – nasza historia


tańcząca kobieta wśród książek

 

Prywatna Szkoła Baletowa M.M. Szewczenko pod obecną nazwą istnieje od 1992 roku. Historia szkoły sięga jednak połowy lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy swoją działalność rozpoczęło Społeczne Ognisko Baletowe. Jego dyrektorem, w 1970 roku, wyznaczonym przez Wojewódzki Wydział Kultury, została Maria Szewczenko. To właśnie od tego momentu nastąpił rozwój Ogniska Baletowego.

 

Praca Marii Szewczenko opierała się nie tylko na zarządzaniu Ogniskiem Baletowym. Jej największą pasją była i jest do dnia dzisiejszego działalność pedagogiczna. Tańca klasycznego uczyły się u Niej znane dziś aktorki, piosenkarki i modelki – Elżbieta Starostecka, Beata Rybotycka, Katarzyna Jamróz, Agata Buzek.

 

Po ponad dwudziestu latach pracy w Społecznym Ognisku Baletowym, Maria Szewczenko, wraz z córką Małgorzatą Bosakowską, podjęły działania w celu sprywatyzowania działalności. Ubiegały się o otrzymanie zezwolenia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prowadzenie szkoły baletowej. Starania te ostatecznie zwieńczone zostały sukcesem w 1992 roku.

 


Organizacja w naszej szkole


kobieta w tle kalendarza

 

Zajęcia w naszej szkole pogrupowane są w sekcje i obejmują dział przedszkolny, dziecięcy, młodzieżowy, średni, Studio Klubu Miłośników Tańca oraz grupę tańca współczesnego Focus. Na koniec roku organizowane są występy w teatrze, na których nasi uczniowie prezentują przygotowaną choreografię. Kształcenie odbywa się w systemie popołudniowym i kończy się uzyskaniem dyplomu, po zrealizowaniu nauki w dziale średnim. Oferujemy lekcje baletu w przyjaznej atmosferze, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę, mogącą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem dydaktycznym. Posiadamy trzy sale baletowe, wyposażone w lustra, drążki oraz specjalną, baletową podłogę. Dysponujemy również szatniami z toaletami. Latem organizujemy obóz baletowy, na którym mile widziane są także osoby spoza naszej szkoły.


Grono pedagogiczne Prywatnej Szkoły Baletowej

 

 

założyciel szkoły

 

 

 

dyr. Maria Buczkowska-Szewczenko

założycielka szkoły

separator

 

Założycielka, dyrektorka oraz pedagog Prywatnej Szkoły Baletowej, w 1953 roku otrzymała dyplom ukończenia Średniej Szkoły Baletowej w Bytomiu. Pracowała przez kilka lat jako tancerka baletu Opery Śląskiej. Brała udział w przedstawieniach baletowych, takich jak: „Fontanna Bachczysaraju”, „Złota Kaczka”, „Faust”, „Kopciuszek”, „Janko Muzykant” oraz w wielu innych baletach i operach. Zdobyła wyższe wykształcenie pedagogiczne z zakresu tańca, w Centralnym Ośrodku Metodyki Nauczania w Warszawie. Brała udział w wielu krajowych i międzynarodowych warsztatach z metodyki nauczania tańca oraz choreografii (między innymi w Kijowie, Moskwie i Tbilisi).

Od początku swojej kariery zawodowej, związana była przede wszystkim z propagowaniem tańca klasycznego w Gliwicach, jako pedagog oraz założyciel wielu zespołów tanecznych. Do jej osiągnięć zawodowych należą również wyreżyserowane przez nią bajki baletowe („Calineczka”, „Królowa Śniegu”, „Kot w butach” czy „Śnieżka”). W 1970 roku, została mianowana na dyrektora Ogniska Baletowego w Gliwicach. Od 1992 roku, zajmuje stanowisko dyrektora Prywatnej Szkoły Baletowej M.M. Szewczenko. W 2006 roku, otrzymała prestiżową nagrodę II stopnia, przyznaną przez Prezydenta Miasta Gliwice, za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

pracownik-szkoly

 

 

 

dyr. Małgorzata Szewczenko-Bosakowska

separator

 

Absolwentka Społecznego Ogniska Baletowego w Gliwicach. Ukończyła Studium Baletowe w Katowicach, o specjalizacji instruktora tańca oraz obroniła tytuł magistra na wydziale Pedagogiki Specjalnej i Terapii Pedagogicznej Uniwersytetu Opolskiego. Specjalizuje się w pracy pedagogicznej z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Od trzydziestu dwóch lat uczy rytmiki i umuzykalnienia w gliwickich przedszkolach. Wiele lat pracowała również z dziećmi niepełnosprawnymi w przedszkolu integracyjnym, prowadząc zajęcia z relaksacji i muzykoterapii. Jest organizatorem wielu imprez wokalno-baletowych z udziałem dzieci przedszkolnych. Od początku swojej kariery zawodowej związana jest ze Społecznym Ogniskiem Baletowym, pracując jako nauczyciel rytmiki i tańca oraz akompaniator. Jest współzałożycielką Prywatnej Szkoły Baletowej M.M. Szewczenko.

pracownik szkoly baletowej

 

 

 

Maria Łacisz

separator

 

Absolwentka Prywatnej Szkoły Baletowej w Gliwicach, którą ukończyła w 2000 roku. Od wielu lat, bierze udział w licznych warsztatach tanecznych i biennale (Poznań, Warszawa, Kalisz, Łódź) oraz konwencjach fitness. Ukończyła dwuletni Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny, z dziedziny tańca jazzowego. Techniki tańca, które poznała, to między innymi funky, hip-hop, new style, jazz dance, modern, flamenco, barre au sol oraz klasyka dla tancerzy współczesnych.

Brała udział między innymi w musicalu „Piotruś Pan”, reżyserowanym przez Janusza Józefowicza oraz spektaklu baletowym „Dziadek do orzechów” wystawianym przez Teatr Muzyczny w Gliwicach. Jest twórcą Klubu Miłośników Tańca, działającego przy Prywatnej Szkole Baletowej M.M. Szewczenko. Na co dzień prowadzi zajęcia z tańca klasycznego, współczesnego i jazzowego.

brak-zdjęcia

 

 

 

Magdalena Loranty

separator

 

Uczennica i absolwentka Prywatnej Szkoły Baletowej w Gliwicach, której dyplom otrzymała w 2000 roku. Uczestniczyła w wielu warsztatach tanecznych i biennale w zakresie technik współczesnych, takich jak funky, jazz, modern, contemporary, barre au sol, pilates oraz klasyka dla tancerzy współczesnych. Występowała w musicalu „Piotruś Pan”, wyreżyserowanym przez Janusza Józefowicza. Ukończyła dwuletni Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny z dziedziny tańca jazzowego oraz kursy „Zdrowy kręgosłup” i „Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna”. Jest instruktorem pilates. Na co dzień prowadzi zajęcia z tańca klasycznego, współczesnego, jazzowego oraz pilates.

pracownik szkoly baletowej

 

 

 

Karolina Kladziwa

separator

 

Tancerz i choreograf Ośrodka Edukacji Baletowej i Tańca Współczesnego w Zabrzu, od lat działająca w Prywatnej Szkole Baletowej w Gliwicach, gdzie rozwija się jako pedagog. Prowadzi zajęcia w grupach dziecięcych, młodzieżowych i średnich oraz w Klubie Miłośników Tańca. Związana z Teatrem Wyobraźni, w którym tańczy od 2001 roku, zdobywając wraz z nim liczne nagrody na turniejach ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Oprócz krótkich form tanecznych, zafascynowana jest także teatrem tańca, gdzie, jak twierdzi, tancerz odsłania na scenie część swojej duszy, przeżywając z widzem każdą sekundę inscenizacji. Jej niedawno wytańczony spektakl, to „ECHOLOKACJA Siódmy Zmysł”, który realizowała wraz z Teatrem Wyobraźni na deskach Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

pracownik szkoly baletowej

 

 

 

Sylwia Marszałek

separator

 

Swoją taneczną drogę rozpoczęła w zespole tańca nowoczesnego w Gliwicach, ale gdy tylko obejrzała film o baletnicy, zakochała się w tańcu klasycznym. Przez osiem lat uczyła się w Prywatnej Szkole Baletowej M.M. Szewczenko, którą ukończyła z wynikiem bardzo dobrym. Jej drugą miłością okazał się taniec współczesny oraz aktorstwo. Współpracowała z Teatrem Miejskim w Gliwicach oraz Teatrem Nowym w Zabrzu, brała udział w spektaklach, takich jak między innymi „Dziadek do orzechów” czy „Plastusiowy pamiętnik”. Studiowała na wydziale Teatru Tańca w Bytomiu, gdzie szkoliła się głównie w zakresie tańca klasycznego, współczesnego, improwizacji oraz gry aktorskiej, pod okiem najlepszych pedagogów z Polski i z zagranicy. Dziś spełnia się jako nauczyciel tańca klasycznego oraz współczesnego dla dzieci i młodzieży. Najbardziej motywujące są dla niej postępy podopiecznych, ich uśmiech i zaangażowanie oraz odkrywanie prawdziwej pasji do tańca.

pracownik szkoly baletowej

 

 

 

Paweł Kranz

separator

 

 

pracownik szkoly baletowej

 

 

 

Tomasz Dynarowicz

separator

 

Solista baletu Gliwickiego Teatru Muzycznego. Na gliwickiej scenie tańczy od 1989 roku. Był tancerzem kolejno: Operetki Śląskiej, Teatru Muzycznego w Gliwicach i Gliwickiego Teatru Muzycznego. Brał udział we wszystkich spektaklach, jakie tu powstały, między innymi w „West Side Story”, „Chicago” – z prapremierą europejską, „Oklahoma”, „Footlose” – również z prapremierą europejską, „Hello Dolly” czy „42nd Street” z prapremierą polską. Współpracował z wieloma choreografami, między innymi z I. Olszowską, H. Konwińskim, Z. Rudnicką, J. Łumińskim, J. Staniek, J. Badurek, a jako asystent choreografa z K. Aleksander-Kmieć i K. Skawińską. Występował na Festiwalu Tańca Współczesnego w Kaliszu i brał udział w Konferencjach Tańca Współczesnego w Bytomiu. Współpracuje z Prywatną Szkołą Baletową M.M. Szewczenko oraz Teatrem Małym w Tychach, gdzie zrealizował dwa projekty teatru tańca ,,Niepohamowane drżenie miłości” oraz ,,Black and White”.

pracownik szkoly baletowej

 

 

 

Irina Tchmel

separator

 

Ukończyła Konserwatorium Muzyczne w Niżnym Nowogrodzie oraz otrzymała uprawnienia pedagoga gry na fortepianie, koncertmistrza oraz solisty zespołu kameralnego. W swoim zawodzie pracuje już od dwudziestu sześciu lat. Obecnie związana jest z Policealnym Studium Wokalno-Baletowym w Gliwicach, w którym jest akompaniatorem na zajęciach baletowych oraz wokalnych, jak również nauczycielem gry na fortepianie. W Prywatnej Szkole Baletowej, od wielu lat akompaniuje na lekcjach tańca klasycznego. Aktywnie uczestniczy w koncertach promujących muzykę rosyjską w Gliwicach. Studiowała podyplomowo na specjalizacji socjoterapia, z elementami profilaktyki szkolnej w Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości.

pracownik szkoly baletowej

 

 

 

Adam Mazoń

separator

 

 

pracownik szkoly baletowej

 

 

 

Halina Durdyń

separator